Akıllı Güvenlik Sistemleri ve Görüntü İşleme Tekniği - INFODIF
164
post-template-default,single,single-post,postid-164,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Akıllı Güvenlik Sistemleri ve Görüntü İşleme Tekniği

Akıllı Güvenlik Sistemleri ve Görüntü İşleme Tekniği

Şirket kurucumuz Sn. Kerem ÇALIŞKAN‘ın Temmuz 2008 tarihli Popüler Bilim dergisinde  yayımlanan yazısı…

Görüntü işleme; dijital olarak alınan görüntülerin işlenerek özelliklerinin ve yapılarının değiştirilmesini, geliştirilmesini ve bu görüntüler vasıtasıyla analizlerin yapılmasını sağlayan teknolojidir.

Akıllı Görüntü İşleme Sistemleri
Akıllı Görüntü İşleme Sistemleri

Kerem Çalışkan

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Görüntü işleme; dijital olarak alınan görüntülerin işlenerek özelliklerinin ve yapılarının değiştirilmesini, geliştirilmesini ve bu görüntüler vasıtasıyla analizlerin yapılmasını sağlayan teknolojidir. Modern teknoloji, herhangi bir görüntünün(fotoğraf ya da video) girdi olarak kullanılarak istenilen özellikte bir başka görüntünün ya da girdi olarak kullanılan görüntü ile ilgili verilerin elde edilmesini mümkün kılmaktadır. Görüntü işleme ile bir görüntünün rengi, parlaklığı, boyutu, yapısı gibi özellikleri uygun yazılımlar kullanılarak değiştirilebilir, geliştirilebilir ve analiz edilebilir.

Bu yazılımlar, dijital ortama aktarılan görüntülerdeki bozuklukların giderilmesi ve daha kaliteli görüntü almak için kullanılabileceği gibi nesnelerin tanımlanması, hareketli ve hareketsiz nesnelerin ayrıştırılması gibi bir çok amaç için de kullanılabilir. Farklı formatlarda görüntülerin kullanıldığı her sektöre uygun çözümlerin üretilmesini sağlayan görüntü işleme; güvenlikten astronomiye, savunma sanayiinden kalite kontrolüne kadar sayısız alanda kullanılabilir.

Kalite denetimi

Üretim alanında hızla yoğunlaşmakta olan rekabet ortamında, kalite güvencesinin sağlanması farklılık yaratmak ve rekabette avantaj sağlamak isteyen işletmelerin en çok önem verdikleri unsurlardan biri haline gelmiştir. Aynı hızla gelişen teknolojiler sayesinde kalite kontrolünü otomatik ve yüzde100 güvenli bir şekilde gerçekleştirmek artık mümkün. Endüstriyel uygulamalarda kullanılan görüntü işleme temelli kalite kontrol sistemlerinin amacı ürünlerin kalitesini analiz etmek ve gözlemlemektir.

Kalite Denetimi
Kalite Denetimi

Sinyal işleme sistemleri ve otomatik görsel denetleme sistemleri ile kalite değerlendirmesi ve denetimi güvenli bir şekilde sürekli olarak sağlanabilir. Kalite kontrolü ile ilgili problemlerin çözümü için görüntü alma, işleme, özellik seçme ve çıkarma, verileri analiz etme ve sınıflandırma gibi bir dizi işlemin etkin bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Ürünleriniz veya ambalajlarından alınan görüntülerin işlenmesi ve gerekli donanım kullanılarak geliştireceğimiz sistemler sayesinde her bir ürün tek tek kontrol edilir ve standartlara uygun olmayanlar ayrılır.

Farklı formatlarda görüntülerin kullanıldığı her sektöre uygun çözümlerin üretilmesini sağlayan görüntü işleme; güvenlikten astronomiye, savunma sanayiinden kalite kontrolüne kadar sayısız alanda kullanılabilir.

Akıllı Güvenlik Sistemleri

Akıllı Güvenlik Sistemleri
Akıllı Güvenlik Sistemleri

Görüntü işleme teknolojisinin en çok kullanıldığı alanlardan biri de güvenliktir. Güvenliğin önemli olduğu bina ve ortamlarda etkin çözümler sunan sistemlerimiz sayesinde izinsiz girişlere, hırsızlığa ve bir çok tehlikeye karşı en yüksek seviyede korunmanız görüntü işleme teknolojisi ile artık mümkün. Hızlı görüntü yakalama kabiliyeti olan kameralar ve talepleriniz doğrultusunda şekillendireceğimiz yazılımlarımız sayesinde binalara yapılacak izinsiz girişler, hırsızlık olayları ve şüpheli paketler akıllı güvenlik sistemleri sayesinde anında fark edilir ve ilgili birimler uyarılır. Geleneksel güvenlik kameraları ile bazen günler sonra fark edilen ve büyük kayıplara yol açabilecek hırsızlık ve benzeri olaylardan akıllı güvenlik sistemleri sayesinde anında haberdar olmak mümkün.

Akıllı Güvenlik Sistemleri
Akıllı Güvenlik Sistemleri

Akıllı güvenlik sistemleri tanımlanan alanlardaki hareketliliği, nesneleri, sistem tarafından tanımlanan anormal durumları takip ve tespit eder. İstenmeyen veya anormal durumlar oluştuğunda sesli veya görüntülü alarm harekete geçer ve güvenliği tehlikeye sokacak veya hırsızlık gibi kayıplara yol açacak olayların önlenmesine olanak sağlar.

Makine algılaması

Bilgisayar algılaması uygulamalarının, sanayi ve üretim alanlarında kullanılmasıdır. Makine algılamasının kullanıldığı en popüler uygulamalardan biri, yarı iletken çip, otomobil, gıda ve farmasötik üretimlerinin denetlenmesidir. Hatlarda üretimi takip eden insan gözlemcilerin gözleriyle üretilen ürünün kalitesini kontrol ettiği gibi, makine algılaması sistemleri benzer bir denetini yapabilmek için dijital kameralar, akıllı kameralar ve görüntü işleme yazılımları kullanmaktadırlar.

Makine algılaması sistemleri, konveyöderki nesnelerin sayılması, seri numaralarını okunması ve yüzeysel hataları aranması görevlerini yerine getirebilmek için programlanırlar.

Üretim alanında hızla yoğunlaşmakta olan rekabet ortamında, kalite güvencesinin sağlanması farklılık yaratmak ve rekabette avantaj sağlamak isteyen işletmelerin en çok önem verdikleri unsurlardan biri haline gelmiştir. Aynı hızla gelişen teknolojiler sayesinde kalite kontrolünü otomatik ve yüzde 100 güvenli bir şekilde gerçekleştirmek artık mümkün. Endüstriyel uygulamalarda kullanılan görüntü işleme temelli kalite kontrol sistemlerinin amacı ürünlerin kalitesini analiz etmek ve gözlemlemektir.

Sinyal işleme sistemleri ve otomatik görsel denetleme sistemleri ile kalite değerlendirmesi ve denetimi güvenli bir şekilde sürekli olarak sağlanabilir. Kalite kontrolü ile ilgili problemlerin çözümü için görüntü alma, işleme, özellik seçme ve çıkarma, verileri analiz etme ve sınıflandırma gibi bir dizi işlemin etkin bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

Biyometrik Tanıma

Günümüzde biyometrik tanımlamalar için parmak izi, iris, retina, ses, yüz, vb. gibi farklı metotlar kullanılmaktadır. Bütün bu metotların avantajları ve dezavantajları bulunmaktatır. Uygun biyometrik sistemi seçmek için güvenilirlik, fiyat, esneklik, cihaz ile fiziksel temas gereksinimi gibi kriterlere dikkat etmek gerekir. Yaygın olarak kullanılan parmak izi tanımanın yanı sıra insan yüzü temelli biyometrik tanımanın kullanımı da hızla artmaktadır. Yüz tanıma; binalara ve bazı alanlara, bilgisayar/ağ kaynaklarına, banka hesaplarına girişleri control eden sistemler ve işletmelerde personel takip sistemleri gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Plaka Tanıma

Görüntü işleme yazılımları ve kameralar kullanılarak geliştirdiğimiz plaka tanımlama sistemleri ile trafik, geçiş kontrolü ve güvenlik uygulamalarında dünya standartlarında çözümler sunmaktayız. Her sektörün ve işletmenin farklı gereksinimleri olduğunu göz önünde bulundurarak ürünlerimizi ve yazılımlarımızı farklı uygulamalara adapte ediyoruz. Plaka tanımlama sistemlerinde, takibi yapılan araçların plaka numaraları güçlü kameralar ile yakalanır ve yazılımlar ile analiz edilerek veritabanına aktarılır.

Plaka Tanıma
Plaka Tanıma

Geçiş kontrol uygulamalarımızda geçiş izni olan plaka numaraları bir veritabanına önceden kaydedilir. Plaka numarası sistem tarafından tanınan araçların geçişine izin verilir. Geçiş izni olmayan araçların plaka numaraları sistem tarafından algılandığı anda uyarı sistemi devreye girer ve uygulamanın özelliğine göre bir bariyer veya alarmın devreye girmesi ile aracın geçişi engellenir. Trafik uygulamalarında ise park yeri olamayan alanlarda park etmiş olan araçların tespiti, aranmakta olan araçlarının yerinin tespiti, belirlenen noktalardan belli bir süre içinde geçen araç sayısının ve plakalarının tespit edilmesi gibi işlemler rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Yollarda, büyük alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında ve araç giriş-çıkışının olduğu her alanda bu sistem yardımıyla güvenlik ve düzen sağlanabilir.

Medikal Görüntüleme

Medikal Görüntüleme
Medikal Görüntüleme

Tedavi, tanı ve teşhis amacıyla vücudun tümünün ya da odaklanılan bölgelerinin görüntülenmesi medikal görüntüleme cihazları ile olur. Bu cihazlardan elde edilen görüntülerin işlenmesi, üzerinde değişiklik yapılması ve saklanması gerekebilmektedir. Bütün bunlar görüntü işleme alanına dahil işlemlerdir.  Medikal görüntüleme cihazları kendi içlerinde görüntü işleme kullandıkları gibi çıktı olarak verdikleri görüntüleride dijital ortamda işleyebilme imkânı vardır. Tabii bu durumda bütün medikal görüntülerin belli bir standart formatta olması beklenir, bu sayede farklı cihazların görüntüleri farklı yazılım üreticilerinin ürünleri ile görüntülenip işlenebilir. Bu format DICOM(Digital Imaging and Communications in Medicine) formatı olarak bilinmektedir. Bu format sayesinde hasta bilgileri, görüntüleri ve doktor yorumlarına kadar birçok veri yapısı tek bir dijital dokuman içerisinde tutulabilir. Dünyadaki tüm Medikal Görüntüleme Cihazı üreticileri için DICOM formatında görüntü oluşturmak ve bu görüntüleri gösterip işleyebilecek yazılımlar büyük önem taşımaktadır.

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.