InfoDif Yazılım / A&S TÜRKİYE Röportajı - INFODIF
494
post-template-default,single,single-post,postid-494,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

InfoDif Yazılım / A&S TÜRKİYE Röportajı

InfoDif Yazılım / A&S TÜRKİYE Röportajı

Güvenlik: Video Analiz

* Günümüzde video analiz konusundaki gelişmeler nelerdir? InfoDif olarak bu konudaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Video Analizi, uzun yıllardır üzerinde çalışılan bir konu olmakla birlikte, pahalı olmasından dolayı sadece savunma sanayi ve medikal sektörde kullanılan bir yazılım uygulamasıydı. Son yıllarda ise sivil güvenlik uygulamalarında da video analizi ihtiyacı ortaya çıkmaya başladı. Bu ihtiyacın ortaya çıkmasında ki temel sebeplerden birisi şu anda piyasada yer alan güvenlik amaçlı video kayıt cihazlarının oluşturduğu verinin incelenemez boyutlara çıkmış olmasıdır. Bir çok iş  yerinde güvenlik kameralarıyla alınan görüntüler, sadece bir olay olması durumda geriye dönük olarak incelenmekte ve delil olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. Oysaki güvenlik amaçlı görüntülerin önleme amaçlı olarak da kullanılabilmesi gerekmektedir. Bu da kameralardan gelen görüntülerin gerçek zamanlı olarak işlenmesi ve şüpheli durumlarda alarm üretmesi ile mümkündür. Gerçek zamanlı video analizi sayesinde kameralar akıllı alarm sensörlerine dönüşürler.

Bu noktada en önemli problem ise görüntü işleme ve video analizinin hala zor ve pahalı bir iş olmasıdır. Video analizi için yapılmış olan yazılımlar yazıldıkları ortam dışında pek başarılı  olarak çalışmazlar. Üstelik iyi bir video analiz yazılımı  ortaya çıkarabilmek için bilgisayar mühendisleri ve  elektronik mühendislerinin birlikte çalışması gerekir. İşte bütün bu zorluklar bizi Capra görüntü işleme ve I-BEX video analiz platformlarını ortaya çıkarmamıza sebep olmuştur.

Capra adını verdiğimiz görüntü  işleme platformu ve I-BEX adını verdiğimiz video analiz platformu bu zorlukları ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir.

* InfoDif olarak geliştirdiğiniz Capra görüntü işleme ve I-BEX Video Analiz Platformu’nun benzerlerine kıyasla avantajlarından bahseder misiniz?

Capra ve  I-BEX, görüntü işleme ihtiyacı olan arge firmalarının görüntü işleme bilmeden ürün geliştirebilecekleri yazılım platformlarıdır. Aslında dünyada pek benzeri de yoktur. Çünkü  bu platformlar en basit uygulamalardan en karmaşık uygulamalara kadar pek çok yetenek seviyesinde ve savunma sanayinden perakende sektörüne kadar pek çok sektörde kullanılabilmektedir. Zaten zor bulunan görüntü  işleme bilen personel istihdam etmek yerine bu platformları kullanarak çok daha hızlı ve çok daha kolay yeni ürünler çıkartmak artık mümkün hale geliyor.

Bu platform sayesinde bir kaç yıl çalışma gerektirecek bir çok görüntü  işleme projesi, aylarla ölçülebilen sürelerde yapılabilir hale gelmektedir.

Daha da önemlisi arge firmalarının görüntü işleme de gerektiren ürünleri ortaya çıkarma aşamasında ihtiyacı olan ve ürünün ortaya çıkmasından sonra işi büyük oranda bitecek olan görüntü  işleme bilen personel ihtiyacı da bu platformlar sayesinde ortadan kalkmaktadır.

* Platform’un kapsamı hakkında bilgi verir misiniz? Bu yazılım hangi tehlike ve tehditlere yönelik filtreler içeriyor?

Bu platformlar bir çok noktada hazır filtreler sunmakla birlikte, kullanıcılarına kendi filtrelerini yazma imkanını da tanımaktadır. Tabi ki bu üst seviye kullanıcılar diyebileceğimiz kullanıcılar için geçerli bir durum.

Platformun çok geniş bir uygulama alanı var, hareketli bir silahın hedef takip sisteminde kullanılabilir, sanal çit uygulamasıyla izinsiz girişlerde alarm uygulamalarında kullanılabilir, yangın alarmı  olarak kullanılabilir, plaka tanımada kullanılabilir, alış veriş  merkezlerinde giren çıkan insanları sayabilir, endüstriyel uygulamalarda göz yerine kamerayla otomatik kalite kontrol için kullanılabilir, hatta son sanal gerçeklik uygulamalarımızdan biri olan sanal makyaj uygulamasında olduğu gibi kozmetik uygulamalarda bile kullanılabilir.

* Platform’un çalışma prensibi hakkında bilgi verir misiniz?

Capra Görüntü  İşleme  Platformu ve onun üzerine geliştirilen I-BEX Video Analiz platformunu teknik anlamda diğerlerinden ayıran en önemli unsur Boru Hattı mimarisidir. Görüntü işleme filtrelerden oluşur (stabilizasyon, görüntü düzeltme, hareket algılama, nesne algılama, tanıma, v.b.) Klasik yazılımlarda her bir film karesi filtrelerin tamamından geçmeden bir sonraki kare işlemeye alınamaz. Bu da gecikmelere sebep olur ve gerçek zamanlı görüntü  işlemeyi neredeyse imkansız hale getirir. Boru hattı mimarisinde ise öndeki kare bir sonraki filtreye geçtiğinde arkadan gelen onun yerini alır. Böylelikle sistemden işlenmiş görüntünün  çıkışı en uzun filtrenin süresi kadar zaman alır. En uzun filtrenin görüntü işleme süresini 40 mili saniyenin altında tutabildiğiniz taktirde ise standart kamera görüntü alma hızı  olan saniyede 25 kare hızına yetişmiş olursunuz ki bu da kameradan gelen görüntüyü kayıpsız olarak işleyip monitöre vermenizi yada anında alarm üretmenizi sağlar.

Bu analiz platform hangi uygulama alanlarında tercih edilmelidir?

Capra ve I-BEX, görüntü işleme ve video analizi ihtiyacı olan bütün uygulamalarda kullanılabilir. Özellikle kendi görüntü  işleme ürününü geliştirmek isteyen firmalar bu altyapı  sayesinde sektöre ve kendilerine özel ürünler geliştirebilirler. Bu platformlar ile kendi plaka tanıma yazılımınızı ya da kendi sanal çit uygulamanızı yapabilirsiniz. Capra ve I-BEX, kendi ürünlerine yapmak isteyen yazılım firmaları için sonuca giden en kısa yoldur.

A&S TÜRKİYE  / Ocak-Şubat 2013 

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.