Otonom Yer Savunma Sistemleri - INFODIF
217
post-template-default,single,single-post,postid-217,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Otonom Yer Savunma Sistemleri

Otonom Yer Savunma Sistemleri

El kontrollü robot sistemleri savaş meydanlarında keşif, bomba tespit ve imha görevlerinde sayısız görevi başarıyla yerine getirdiler. Bir süre bu şekilde devam edeceği öngörülse de robot üreticleri geleceğin bir sonraki nesil robotları için şimdiden çalışmalarına başladılar. Birleşik Devletler ordusuna robot sağlayan önde gelen bir firmanın kurucusu, robotik araç beklentilerinde uzaktan kontrollü robotların yanında otonom özelliklerin de olması yönünde bir yönelimin olduğunu belirtiyor ve yarı otomatik ve otonom insansız yer araçlarında (UGV- Unmanned Ground Vehicles) en fazla talebi aldıklarını ekliyor. Bazı firmalar ise maliyetten kazanma amacıyla insan kontrollü araçlara otonom özelliği kazandıracak modülleri geliştirmekteler. Bu firmalar bu tür çözümlerin ucuz olmasının yanında insan kontrollü özelliklerinin modül eklense bile kaybolmadığını belirtmekteler.

retariusDSC00949highres

Otonom robot olarak geliştirilen 6 ayaklı MULE (Multifunction Utility/Logistics Equipment Vehicle) saatte 30-40 km hıza çıkıp yalaşık 860 kilogramlık yük taşıyabilmekte. 6 ayağı sayesinde arazideki çukurları kolaylıkla geçip tırmanışlar yapabilen MULE’nin taşıma, kuşatma ve anti-mayın olmak üzere 3 modu bulunmakta. Üreticinin insansız araçlar yetkilisi aracın, bir adet Javelin füzesi, M240 otamatik silahı ve orta mesafeli elektro-optik ve kızılötesi algılayıcılarla donatılabileceğini belirtmekte. Mule tasarlanırken otonom işletim şekli olarak askerlerden gelen radyo sinyali takip edecek ya da dah öncede belirlenmiş bir rotayı takip edecek şekilde tasarlanmış. Bunun yanında askerler el kontrol cihazları ile aracın rotasında değişiklik yapabilme olanağına da sahipler.

guardium_ugv

Bazı Birleşik Devletler müttefik ülkeleri sınır kontrolü gibi tehlikeli olabilecek görevler için insansız araç çalışmalarını sürdürmekte. Bu müttefiklerden önde gelen İsrail’den Israil Aerospace Insdustries ile Elbit Sytems firmaları gözlem ve caydırıcı amaçlı Guardium aracını geliştiriyor. Araç şimdiden bazı devriye görevleri için kullanılmaya başlamış durumda.

Guardium taktiksel konumlama sistemi ile donatılmış TomCar şasisi ile arazide 80 kilometre hıza çıkabilmekte. Ayrıca araca savunma amacıyla hafif silahlarla, otomatik hedefleme ve görüntü yakalama amaçlı elektro optik ve termal kameralarla, hasas bir mikrofon ve iki yönlü telsizle donatılmış durumda. Ayrıca araca uzaktan kontrollü ölümcül veya ölümcül olmayan silahların da eklenebilceği belirtiliyor. Araç 2005 yılında İsrail tarafından sınır güvenliğinde kullanılmaya başlanmış. 2008 yılından itibaren de İsrail havalimanları merkezi güvenliklerini bu araçlara emanet etmekte.

13_0808-guardium-ugv-robot

Elbit Systems firmasının geliştirdiği bir başka dikkat çekici ürün ise Viper (Versatile Intelligent and Portable Robot). Bomba fırlatıcı ya da silahla donatılma olanağına sahip bu robota, kuşatılabilen bir kontrol ünitesi ve kafa takılan kaska bağlı görüntü sistemi ile uzaktan kontrol edilebilyor. Elbit Viper için bina içi boşlukları tespit edebilecek bir lazere dayalı radar geliştirerek robota otonom özellikler katmak istiyor. Bu sayede Viper bir nesneyi hareket ettirme, binaya girip çöküntü ve engellerden geçme ve merdiven tırmanma yeteneklerini kazanacak.

viper-full

Yeraltı gözetim ve teftişi için ise DDRD’nin geliştirdiği ve yapımı için yılanların hareketlerinin algılayıcılar ile gözlenip roboto aktarıldığı çalışmalar göze çarpıyor. Bu robot yılanlar Carnegie Mellon Üniversitesi, Ben Gurion Üniversitesi ile Technion-İsrail Teknoloji Enstitüsü’nden oluşturulan bir takım tarafından geliştiriliyor. Yılanlar düşük ışık hassasiyetine sahip kameralarla, kızılötesi aydınlatıcılarla ve başlarına yerleştirilen mkrofonla donatılıyor. Robot yana kaçma ve yuvarlanma hareketlerini bir çok elektirk ve hidrolik motorları sayesinde gerçekleştiriyor. Bu robota kıvrılarak ilerleme, çatlaklardan geçmemağra ve tünel boyu ilerleme ve yayın yapmak için dikelme hareketlerini yapabilme yeteneklerini kazandırıyor.

robot_snake

İnsansız araçlarda otonom sistemlere yönelimin temelinde uzaktan kontrollü her bir araç için aracın kullanımı konusunda eğitilmiş insan gerekliliğinin çoğu zaman yetersiz kalmasından kaynaklanmakta. İnsansız otonom araçların bu üstünlüğü ve diğer yetenekleri gelecekte bu robotların savaş alanlarında ve güvenlik alanlarında kullanılmaları için üretici firmalara daha fazla talep baskısı yapılmasına sebep olacağı görünüyor…

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.