Teknokentte Fark Yaratanlar - INFODIF
548
post-template-default,single,single-post,postid-548,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Teknokentte Fark Yaratanlar

Teknokentte Fark Yaratanlar

INFODIF

Görüntü ve video analizi ile güvenlik sağlanıyor.

S_Eren_Parlakgumus2007 yılında AR-GE şirketi olarak Hacettepe Teknokent’te faaliyete başlayan Infodif, 2008’den bu yana yüzde 429 büyüdü. Kuruluş yıllarında RFID ve görüntü işleme üzerine çalışıyordu. Daha sonra görüntü işleme ve medikal yazılım üzerinde yoğunlaştı. Ağ ve internet tabanlı görüntü aktarımı, video analizi, yapay görme gibi konularda çözümleri bulunuyor. Ürünleri yurtdışında kullanılmaya başlandı ve ilk ihracatı Bahreyn’e yaptı. Önümüzdeki günlerde doğrudan ihracata da başlamayı planlıyor. şirketin yöneticileri Kerem Çalışkan ve Eren Parlakgümüş, “Geliştirdiğimiz altyapı, görüntü işleme ve video analizinin hakim olduğu tüm sektörlerde kullanılabilir. Medikalden savunma sektörüne, askeri uygulamalar, güvenlik uygulamaları, trafik ve endüstriyele  kadar çok geniş bir alanda ürünlerimiz mevcut.” diyor.

Capra Görüntü İşleme Platformu, çeşitli kaynaklardan görüntü alarak gerçek zamanlı olarak istenildiği şekilde yapılandırılabiliyor.

Capra altyapısını kullanarak  TUBİTAK TEYDEB  desteği ile geliştirilen i-bex  video Analiz Platformu ise yazılım ürünü. i-bex, farklı kameralardan görüntü alarak bunları gerçek zamanlı işliyor, kameralar arasında haberleşmeyi sağlıyor ve görüntü serileri ile ilgili olarakgirilen yaş, cinsiyet, sayı gibi parametreler doğrultusunda yorum yapılabilmesine ve istatiksel veriler üretebilmesine imkan veriyor. Geliştirme aşamasında pilot uygulama olarak okul ve kampüs güvenliğinde kullnaıldı. Şimdi ulaşımdan parekende sektörüne, sivil gğvenlikten yurt savunmasına kadar pek çok sektörde kullanım alanı bulunuyor. Eren Parlakgümüş, “Bundan sonra sadece güvenlik alanına odaklanıyoruz. Proje odağı terkedilip ürün şirketine dönüşmeyi planlıyoruz.” diye konuşuyor.

Ekonomist Dergisi  /  9-15 Şubat 2014

Sayı : 2014/06

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.