Trafik Takip Sistemleri - INFODIF
106
post-template-default,single,single-post,postid-106,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Trafik Takip Sistemleri

Trafik Takip Sistemleri

Bir çok insan canını trafik kazalarıyla kaybetmesinin önüne geçmek için konulan trafik kuralları maalesef yetersiz takip sonucu insanlar tarafından kimi zaman uygulanmıyor. Takip edilememesinin en büyük sebebi yeterli insan gücünü bu takip işine verilmesinin hem maliyetli olması hem de insan faktörünün hatalara daha açık olmasıdır. Bu noktada hayatımızı farklı yönlerden kolaylaştıran makineler bu sorunu ortadan kaldırmak için de uygunlardır. Makinelere ne gördüklerini anlatabildiğimiz yani bu yönde programlar geliştirdikçe trafik takip ve benzeri bir çok işi kararlı bir şekilde yerine getirebilmekteler.

Kameralarla trafik çeşitli şekillerde denetlenebilmekte bunun yanında bazı ek işlevler de yerine getirilebilmektedir:

Yüksek Hız Tespit Sistemleri

Bu sistemlerde aracın hızı algılayıcılar ile belirlenmekte, aracın hızı belirlenen değerin üzerine çıktığında aracın fotoğrafı çekilmektedir. Çekilen fotoğraf otomatik olarak sinyal işleme yani görüntü işleme sisteminden geçerek önce plakası sonra sürücü bilgileri ve araç ruhsat bilgileri veritabanından elde edilmektedir. Bazı sistemlerde algıyacı yerine aralarında fazlaca mesafe bulanan farklı iki konuma yerleştirilen kameralar ile plakalar tanınmakta, ortalama süre ve mesafe bilgisinden aracın hız bilgisi elde edilmektedir.

Kırmızı Işık İhlalinin Tespiti

Kırmızı ışık ihlalinin tespiti için geliştirilen sistemi yüksek hız tespit sisteminden farklı olarak fotoğraf çekmesi için gereken sinyal hız algılayıcılardan değil trafik lambasının o anki renk bilgisini taşıyan sinyal ile kırmızı ışık çizgisinin geçilip geçilmediğini kontrol eden algılayıcı sinyalinin işlenmesi ile elde edilir.

TrafikTakip01

Otobüs Hattı Kontrolü

Başka araçlar için yasaklanmış, otobüs gibi toplu taşıma araçlarına adanmış özel şeritlere başka araçların girmesiyle oluşacak ihlaller, kameralarla alınan görüntülerin görüntü işleme ve sinyal işleme algoritmaları sonucunda aracın plakası ve şekline bakılarak tespit edilebilmektedir. Taksi ve araç çekici gibi araçlara da bu hat için ayrıcalık tanınabilmektedir. Burada kilit nokta ayrıcalık tanınacak aracın görüntü işleme sistemine öğretilmesi ve bu araçlar için sistemin ne yapacağının doğru şekilde tanımlanabilmesidir.

Bilet Gişesi Kontrol Sistemleri

Bu sistemlerde geleneksel olarak insan faktörünün getirdiği yavaşlık kameralı sistemlerin plaka okuma gibi yetenekleriyle araç tanınarak aşılabilmektedir. Bu sayede aracın sahibinin hesabından gerekli miktar otomatik olarak düşülmekte akıcı trafik sağlanmaktadır. Bu sistemin avantajı son kullanıcı araç sahiplerine ek maliyet getirmemesidir.

Çift Sarı Çizgi İhlali Kontrolü

Çift sarı çizgi ihlali de gelişmiş görüntü işleme teknikleri ile tespit edilebilmektedir. Bu durumun tespiti için kameralarla kurulacak görüntü işleme sistemi ile yapılacak algılama diğer algılama yollarına göre maliyet bakımından daha bize üstünlük sağlar.

Dönme Yasağı Kameraları

Trafikte belirli zamanlarda ışığa göre dönüş yasağının olduğu durumlarda ihlalin tespiti için kameralar kullanılır. Dönme yasağı gibi başka trafik ihlallerin için gerekecek sistemler bu tür sistemlerin esnekliğine bağlı olarak birlikte kullanılabilir.

Birleşik Sistemler

TrafikTakip02

Kameralarla yapılan kırmızı ışık ve hız sınırı ihlalleri tek bir kamera sisteminde toplanabilmekte ve böylece genel sistem maliyeti aşağıya çekilebilmektedir.

Trafikte ihlal olmayan ancak trafiğin daha düzenli akmasını sağlayacak sistemlere örnek vermek gerekirse:

Trafik Yoğunluğu Takibi

Trafik yoğunluğu otomatik sistemler tarafından görüntü işleme algoritmaları kullanılarak belirlenmekte uyarı işaretleri gibi yollarla sürücüler yönlendirilerek trafik yoğunluğu azaltılmaktadır.

Park Kontrolü

Park kontrolünde park yasağı kontrolünün yanında kısıtlandırılmış park yönetimi de yapılabilir. Park alanlarının belirli araçlara tahsis edilmesi, ya da otopark ücretlendirilmesi kameralar doğrultusunda yapılabilir.

Çalıntı Araç Takibi ve Güvenlik Uygulamaları

Hazırlanan bir çok kamera sistemi aynı zamanda çalıntı araç, polis tarafından aranan bir suçlu ve benzeri gibi suç unsuru içeren olayların takibinde kullanılabilmektedir.

TrafikTakip03

Kamera sistemlerinde hız, kırmızı ışık ve park ihlali gibi durumlarda sadece ihlal anları tespit edilerek sadece ihlal anı resmi ve hatta sadece bu anlarda ihlal durumu için gerekli sinyal işlemeler yapılarak sadece sonucu merkeze ileterek sistem omurgası üzerindeki yük azaltılmaktadır. Bu durumda algılayıcıların önemi büyüktür ve aşağıdaki gibi algılama yöntemleri kullanılır:

Piezo-elektrik Şeritler

Piezo maddeler günümüzde bir çok elektronik uygulamasında hareket, ses ve hatta elektrik üretmek amacı ile kullanılmakta. Elektrik üretmek amacı ile olanlar düşük akım ve gerilim üretecek şekilde tasarlandığında bize algılayıcı özelliği vermektedir. Yola döşenen şeritlerden gelen verilerlerle aracın hızı ya da aracın kırmızı ışıkta geçip geçmediği öğrenilebilmektedir.

LIDAR

Bu tür algılayıcılar lazerle üretilen ışık darbelerinin (pulse) yardımıyla aracın konumunu anlık olarak tespit etmemizi sağlamaktadır.

Dopler RADAR

Burada kullanılan teknik, radyo dalgalarının hareketli cisimlerden yansıdıktan sonra frekansın cismin hızına göre değişmesi ilkesidir. (Dopler Etkisi)

İndüktif Algılayıcılar

Yola döşenecek halkaların üzerinden geçen araçlar halkanın iki ucundaki indüktansı değiştirir ve bu değişim bir denetleyici ile ölçülerek araç varlığı tespit edilir.

TrafikTakip04

ANPR – Otomatik Plaka Tanıma Okuma

Burada kameralardan alınan görüntülerden Optik Karakter Tanıma (Optical Character Recognition – OCR) yazılımı ile plaka bilgisi karakter ve sayısal olarak elde edilir. Belirli iki mesafeye konulan ve bu şekilde veri elde eden kamera sistemleri ve bunlara bağlı görüntü işleme sistemleri ile aracın bu mesafeler arasındaki ortalama hız bilgisi elde edilir.


No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.