Ünlülerin markasına Türk makyajı! - INFODIF
466
post-template-default,single,single-post,postid-466,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Ünlülerin markasına Türk makyajı!

Ünlülerin markasına Türk makyajı!

Sınır karakolları için üretilen sanal gerçeklik teknolojisine ABD’li ünlü kozmetik firması talip.

2007 yılında ODTÜ’lü bilgisayar mühendisleri Kerem Çalışkan ve Eren Parlakgümüş tarafından kurulan görüntü işleme teknolojileri şirketi Infodif, geliştirdiği gerçek zamanlı artırılmış gerçeklik (AR) uygulaması ‘Sanal Makyaj’ ile ABD’li kozmetik devine makyaj yapacak.

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’ndeki teknokentte 20 kişilik bir Ar-Ge ekibinden oluşan Infodif’in kurucuları Kerem Çalışkan ve Eren Parlakgümüş, kamera, internet ve GPS teknolojilerini bir araya getiren artırılmış gerçeklik (AR) uygulamalarını sınır güvenliğinin ardından kozmetik alanına da taşıdı. Kadınların kozmetik alışkanlıklarını değiştirmeye aday olan Sanal Makyaj adı verilen uygulama ile ayna değil, kameralı bir ekran (bilgisayar, monitör, tablet…vb) karşısına geçip, gerçek makyajlı görünüm elde edilebiliyor.

Şirketin kurucularından Kerem Çalışkan, “Başlangıçta hedefimiz Medikal Görüntü İşleme konusuydu. Ama PKK’nin 2008’deki Aktütün saldırısından sonra medikalde oluşan bilgi birikimimizi sınırda nöbet bekleyen kardeşlerimizin lehine kullanmayı hayal ettik” dedi. Savunmanın ardından görüntü işleme teknolojilerini sanal makyajla kozmetik alanına da taşıdıklarını belirten Çalışkan, “Tüm dünyada elit sınıfında kabul edilen ABD’li bir kozmetik firması, Intel ABD’nin de tavsiyesiyle bizimle irtibata geçti. Satış için son aşamaya geldik. Kendi yağımızla kavrulmak için yola çıktık, ama şimdi dünya çapında yatırımcılarla görüşmeye başladık” diye konuştu.

1. Bir artırılmış gerçeklik teknolojisi olan Sanal Makyaj‘ta kameralı bir ekran karşısına geçiyorsunuz. Elinizi hareket ettirerek, ruj, fondoten…vs rengini seçiyorsunuz.

2. Seçtiğiniz rengin yüzünüzde nasıl göründüğünü anlık olarak (dünyada benzer uygulamalar fotoğraf çekerek bunu yapabiliyor) karşınızdaki ekrandan görebiliyorsunuz. Yine seçtiniz rengin yoğunluğu artırıp azaltmak için de elinizi havaya kaldırıp, aşağı veya yukarı hareket ettirmeniz yeterli oluyor.

3. Eliniz burun hizasında tuttuğunuzda da sanal makyaj öncesi ve sonrası halini karşınızdaki ekrandan izleyebiliyorsunuz.

HEDEF SINIR KARAKOLLARI

Geçen yıl ABD Savunma Bakanlığı tarafından “Dünyanın En başarılı Güvenlik Start-Up”larından biri seçilmelerini ardından bu yıl da e-Tohum platformu tarafından 2012’de yatırım yapılacak 15 internet girişimi (start-up) arasında gösterilen Infodif’in geliştirdiği yapay zekalı sınır güvenliği çözümü, kamufle olmuş ve hareketsiz tehditleri de algılayabiliyor. Özellikle sınır karakollarında kullanılması planlanan Nöbetçi Silah Platformu adlı çözüm, gözetlediği bölgedeki namluları da takip edebiliyor. Yüksel Savunma’ya ait olan görsel işleme teknolojisi Infodif tarafından geliştirildi.

SAÇ BOYAYIP, ELBİSE DE GİYDİRECEK

Çalışkan, imza aşamasına geldikleri ABD’li kozmetik şirketinin Kylie Minogue, Britney Spears, Alicia Keys, Victoria Beckham gibi şarkıcıların yanı sıra Jade Jagger, Naomi Campbell, Kate Moss ve Liv Tyler gibi mankenlerin tercih ettiği marka olduğuna dikkat çekti. Artırılmış gerçeklikle hayata geçirdikleri gerçek zamanlı sanal makyaj uygulamasının dünyada bir ilk olduğunu ifade eden Çalışkan, şöyle konuştu: “Tüm yüze makyaj yapabilen bir yapı için çalışıyoruz. Bir sonraki adımda saç modellemesi, saç boyama ve elbise giydirme gelecek. Bu uygulamaya 2 yıl içinde Facebook gibi sosyal ağlardan ve kozmetik üreticilerinin web sayfalarından da ulaşılabilecek.”

‘BU YÜZYILIN TEKNOLOJİSİ GÖRÜNTÜ İŞLEME OLACAK’

Görüntü işleme ve artırılmış gerçekliğin önümüzdeki yüzyılın en sıcak konularından birisinin olacağını söyleyen Çalışkan, şunları söyledi: “Biz yurt dışında eğitim almadık. Kendi çapımızda ülkemizin yaşadığı sorunlara normal bir vatandaş gibi eğildik. Sınır baskınlarında ağlamak dışında ne yapabiliriz diye yola çıktık ve dünyayı değiştirebileceğimizi algıladık. Bizim yarımız büyüklüğündeki şirketler ABD’de yüz milyonlarca dolar ediyor. Bizim hedefimiz bunun çok daha fazlasını başarmak.”

MAĞAZALAR MÜŞTERİSİNİ RETİNASINDAN TANIYACAK

Geliştirdikleri projelerde TÜBİTAK’ın önemli desteklerini de gördüklerini belirten Çalışkan, “İngiltere’den dünya çapında bir firmayla, yazılım altyapımızın tüm dünyadaki savunma sistemlerine genişletilmesi konusunda görüşüyoruz” dedi. Çalışkan, 3 ay önce perakende alanında da retinadan müşteri davranış analizi projesine başladıklarını aktardı. Gelecek yıl son halini alması beklenen AB destekli bu proje, müşterilerin mağaza/AVM/restoran içindeki davranış kalıpları ve sosyal paylaşım ağlarında yaptıkları yorumları analiz edecek ve mağaza yöneticilerine, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin etkinliğini ve verimliliğini ölçmelerini sağlayacak verileri ve raporları sunacaktır. RETINA adı verilen proje kapsamında geliştirilecek olan uygulama, yüz/cinsiyet tanıma, insan sayma, yaş grubu, güzergâh takibi ve ilgi alanlarını tespit edebilecek.

ZAKKUM’UN GİTARİSTİ

Infodif’in Kerem Çalışkan ile birlikte kurucuları arasında yer alan Eren Parlakgümüş, Infodif’teki Ar-Ge çalışmalarının yanında, geçmişi 1999 yılının Ankara’sına dayanan marjinal müzik grubu Zakkum’un gitaristliğini de yapıyor.

16.Mart.2012

Necdet Çalışkan / Gazete Habertürk

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.