Yüksel Savunma A.Ş. ( YSS ) Nöbetçi Platformu'nda InfoDif Görüntü İşleme Platformunu Seçti - INFODIF
307
post-template-default,single,single-post,postid-307,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Yüksel Savunma A.Ş. ( YSS ) Nöbetçi Platformu’nda InfoDif Görüntü İşleme Platformunu Seçti

Yüksel Savunma A.Ş. ( YSS ) Nöbetçi Platformu’nda InfoDif Görüntü İşleme Platformunu Seçti

**Yüksel Savunma A.Ş. (YSS), Nöbetçi Silah Platformunda InfoDif Görüntü İşleme Platformunu altyapı olarak kullanmış ve bu sayede geliştirdikleri yazılıma bir çok kabiliyet ekleme fırsatı bulmuştur. Teslim sonrası YSS’nin sistem hakimiyeti ve kendi isteklerine göre Görüntü İşleme Platformu‘nda değişiklik yapma kabiliyetleri korunmuş ve Nöbetçi’nin bağımsız bir ürün olarak yola devam edebilmesi için gereken tüm altyapı sağlanmıştır. InfoDif olarak  YSS’yi bu başarılı çalışmalarından dolayı kutlar ve çıktıkları yolda önlerinin açık olmasını dileriz. Bu yolda desteğimiz ve tüm bilgi birikimimizle her zaman yanlarında olmayı istiyoruz. Nöbetçi Platformu MSI Dergisi Aralık 2009 sayısında kapakta yer almıştır, ilgili yazıyı meraklılara aşağıda iletmeye çalıştık.

YÜKSEL SAVUNMA YENİ SİLAH PLATFORMUYLA YÜKSELİYOR…

Yüksel Savunma A.Ş. (YSS), özgün savunma sistemleri tasarlamak ve üretmek üzere yola çıkan ve özellikle son iki yılda adından sıkça söz ettiren genç bir şirketimiz. ODTÜ-MET(Teknokent) şirketlerinden olan YSS’in kadrosunda, savunma sektöründe uzun yıllardır çalışan deneyimli, uzman mühendislerden oluşan bir mühendislik ve tasarım ekibi var. Bugüne kadar iki adet uzaktan komutalı silah platformu üretmiş olan bu ekip, silah platformları konusunda büyük bir deneyim kazanmış durumda. Bugünlerde, daha önceki sayılarımızda sizlere uzaktan komutalı silah platformlarının, geliştirip ürettikleri yeni versiyonunu test etmeye hazırlanan ekip, araç üstüne monte edilecek bir kulenin tasarım ve üretim çalışmalarını da sürdürüyor.

Özellikle son yıllarda; sınır güvenliği ve anayurt güvenliği gibi kavramlar, terör tehdidi altında bulunan coğrafyalar başta olmak üzere, neredeyse tüm dünya devletlerinin gündeminde üst sıraları işgal ediyor. Bu durum, en küçüğünden en büyüğüne kadar savunma sektöründe faaliyet gösteren neredeyse bütün firmaları , bu tehdide cevap olabilecek teknoloji yoğun savunma sistemleri tasarımı ve üretimine yönlendirmiş durumda.

Pek çok alanda teknoloji transferi dönemini çoktan kapatan Türk Savunma Sanayisi de artık kendi tasarımları üzerinden kendi özgün ürünlerini geliştiriyor. Tasarım ve Ar-Ge’ye yönelerek ortaya gelişmiş savunma sistemleri çıkartan firmalarımızın bu çalışmalarının en önemli sonuçlarından biri de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nın harp silah, araç gereç ihtiyaçlarının giderek daha da artan bir oranla yurt içinde karşılanması oluyor.

Karakol Baskınlarına Son

nobetci12

Çalışmalarını bu doğrultuda yürüten YSS de uzaktan komutalı silah platformu geliştirme çalışmalarına başladığında, özellikle bir baskın yaşanması durumunda, karakollarda görev yapan nöbetçilerin açılan ilk ateşe maruz kalmamasını ve daha emniyetli bir bölgede nöbet tutmasını hedefliyordu. Ülkenin dört bir yanında, sarp ve dağlık arazilerde hizmet yapan vatan evlatlarının, teröristlerle girişilen silahlı çatışmalarda üstünlük sağlamasına karşın, kayıpların büyük bölümünün açılan ilk terörist ateşinde verilmesi nedeniyle böyle bir proje üzerinde çalışmaya başlanmıştı. YSS, bu soruna çözüm olacağına inandığı uzaktan komutalı silah platformunun yeni ve daha da geliştirilmiş versiyonunun entegrasyon çalışmalarını da tamamlamış durumda. Test aşamasınında geçilmesinden sonra, önümüzdeki aylarda TSK’ya çeşitli gösterimler yapılması bekleniyor.

YSS, emsallerinden tamamen farklı yapıda ve farklı yeteneklere sahip olan yeni silah platformunu da; gövde tasarımından elektfonik aksama, görüntü işleme yazılımından mekanik özelliklere kadar her şeyi sınır, karakol ve kışla güvenliği öncelikleri dikkate alarak tasarladı.

Sistem Gelişime Açık

Yeni sistem iki ana unsurdan oluşuyor. Gözetleme ve atış birimi [GAB], operatör kontrol birimi [OKB], GAB’ın üzerinde, yatayda 350° ve dikeyde de 75° (+55°/-20°)’lik açılarla hareket edebilen bir platform üzerine monte edilmiş, biri makineli olmak üzere iki adet piyade tüfeği, biri termal ve elektro-optik olmak üzere iki adet kamera ve lazer mesafe bulucu mevcut. Platformun hareket açıları kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda değiştirilebileceği gibi halihazırda her ikisi de 7,62 mm çapındaki PKMS ve AK-47 ikilisinin kullanıldığı sisteme, birlik deposunda bulunan herhangi bir PKMS veya AK-47’yi monte etmek mümkün.

flut

Sistemde ikinci silahın varlığı (AK-47), operasyon sırasında makineli tüfekte herhangi bir sorun yaşanması durumunda, bir anahtar yardımıylai yedekte bekleyen diğer silaha geçerek operasyona devam edebilmek. Bu sayede, örneğin arpacığı tam hedefe oturtmuşken makineli tüfekte bir tutukluk yaşanması gibi çok tatsız bir durumda, 30 adet de olsa AK-47’nin şarjöründeki fişekleri kullanarak başarıdan istifade istifade etmek sürdürülebiliyor. Teknik olarak mümkün olsa da namlı çıkış ilk hızları ve etkili menzilleri farklı olduğundan, şu an için silahların aynı anda ateş etmesi gibi bir durum söz konusu değil. Ancak talep gelmesi durumunda, sisteme bu yeteneğin kazandırılabilmesi de mümkün.

Yüksel Savunma İş Birliklerine Açık

Teknik özellikleri ana hatlarıyla anlattığımız YSS tarafından geliştirilen yeni uzaktan komutalı silah istasyonu ve YSS’nin faaliyetlerine ilişkin, YSS Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Hayri Esen ile yapmış olduğumuz küçük söyleşiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Ümit BAYRAKTAR : Öcelikle YSS hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Hayri ESEN : YSS sistem entegratörü kimliğini ön planda tutarak, KOBİ’lerin ve Teknokent şirketlerinin imkan ve yeteneklerini de kullanarak savunma sanayimize teknolojiye dayalı, taktik anlamda faydalı son ürünler kazandırmak ve yeni projeler geliştirmek gibi bir strateji izliyor. Özellikle anayurt güvenliği konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dinamik, deneyimli ve çalışkan bir ekibimiz var. Yazılım, elektronik, mekanik, tasarım ve üretim mühendisliği, konfigürasyon kontrol, sistem mühendisliği, test mühendisliği ve sistem entegrasyonu gibi yeteneklere sahibiz.

Ümit BAYRAKTAR : Başka projeleriniz olduğunu da biliyoruz. Gelecek sayılarımızda onlara da ye değineceğiz. Ancak konumuz yeni silah platformunuz. Bu projenizde bugüne kadar yaşanan süreç hakkında bilgi verir misiniz?

Hayri ESEN : Sektörel stratejimizi teknolojiye dayalı, yararlı, son ürünler geliştirmek için mühendislik çalışmaları yapmak olarak saptamıştık. Uzaktan komutalı silah platformu konseptini de bu mantıkla oluşturmuştuk. Yani stratejimizde bir değişiklik olmadı. İlk defa Kuala Lumpur’da yapılan DSA 2008 fuarına katılarak büyük bir ilgi toplamıştık. Kasım 2008’de Karaçi’de (IDEAS’DE) de ürünümüzü tanıtmayı sürdürdük. Bu yıl Nisan ayında İstanbul’da yapılan IDEF’09 fuarında çok fazla ilgi gördük.

Aslında IDEF fuarında çıktığımız zaman dahi bu yeni platform üzerinde çalışıyorduk. Geçen yılın ekim ayından beri tamamen farklı, yepyeni bir platform yaratma çalışmalarında başladık. Şu anda yeni ürünün test aşamasındayız. Birkaç ay içinde de TSK’dan gösterim izni isteyeceğiz. Bu yeni sistem ile daha önce hedeflediklerimizin çok ötesindeyiz. Gövde tasarımından elektronik aksama, görüntü işleme yazılımından mekanik özelliklere kadar her şey yeni baştan tasarlandı ve yeni baştan yaratıldı.

YSS’nin önceliği doğal olarak TSK. Yenilikçi ürünler geliştirdikçe bu ürünler ile ilgili kullanım konsptleride gelişecektir. Çünkü TSK, teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor. Kuvvet komutanlıklarının ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın karargahlarında teknoloji izleme birimleri var.

GAB iki personelin taşıyabileceği bir ağırlığa sahip. Yan dönüş motoru saniyede 120 derece dönüş hızına ulaşabiliyor. Böylece operatörün görüş alanı dışında bir istikamette yeni bir tehdit oluştuğu bilgisi operatöre ulaştığında, o istikamete çok süratli bir biçimde dönmek mümkün. Sistem geri tepmeyi azaltmak ve sistem ömrünü nispeten uzatmak maksadıyla, silahların üzerine monte edildiği şok sönümleyicilerle de desteklenmiş. Yatay dönüş motor kabini, sistemin YSS mühendislik ve tasarım bölümünde prototip üretim çalışmaları sürdürülen araç üstü silah platformuna dönüşmesine olanak tanıyan bir şekilde tasarlanmış. Sistemin öperatöre kazandırmış olduğu yeteneklerin araç kulesine aktarılmasıyla, kule versiyonu da oldukça yetenekli hale gelecek gibi görünüyor.

Kamera kutusu, silah beşiğinin altına yerleştirilmiş Mühimmat (mayon) kutusu ise gövdenin yanında önden geriye uzanıyor ve silah beslemesi esnek bir mermi kanalı (flex-suit) sayesinde yapılıyor. Böylece sistem daha dar bir cepheye sahip hale getirilmiş. İlk sistemden farklı olarak, 250 yerine 500 fişek kapasitesi kazandırılan yeni sistem lazer mesafe bulucu ile de destekleniyor. Ayrıca güç birimi ile merkezi ünite tekerlekli tek bir kutunun içine yerleştirilmiş. Kızaklı bir raf-kabinde kutu içine oturtulmuş olan merkezi ünitede bir arıza yaşanması halinde, kutu içinden alınıp yerine yenisinin konulması çok kısa sürede yapılabiliyor. Böylece sistem, zor şartlarda teknisyen onarımı ihtiyacı göstermeden fonksiyonlarını sürdürüyor.

Tarihte de tüm yeni gelişmeleri bünyesine uygulayan bir geleneği, bir alışkanlığı var silahlı kuvvetlerin. Teknoloji yerinde durmuyor. Teknolojik gelişmelerin paralelinde savunma sistemleri de gelişiyor.

Ümit BAYRAKTAR : öceliğiniz TSK olsa da uzaktan komutalı silah platformunuzla ciddi bir ihracat hedefiniz var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Hayri ESEN : Bazı Orta Doğu, Orta Asya, Afrika ve Güney Asya ülkeleri ile ilişkilerimiz var. Fuarlarla başlayan bu ilişkiler fuar dışında da sürüyor. Bu ilişkilerin ticari iş birliğine dönüşmesi kuvvetle muhtemel. 2010 yılında bu konudaki faaliyetlerimiz hayli yogun olacak. Ancak yurt dışına açılmanın ve ihracatın önündeki en öenmli engel “sizin ordunuz kullanıyor mu?” sorusu. TSK, özellikle ilgi alanlarımızda bulunan ülkeler için çok önemli bir referans. ASELSAN, HAVELSAN, TAI, BMC, FNSS ve Otokar başta olmak üzere TSK’nın tedarikçisi olan birçok Türk firması bu bölgelerde çok iyi işler yapıyor. TSK’nın tedarikçisi olma referansı bölgede çok etkili. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)’nin de bu platforma yakın ilgisini ve desteğini görüyoruz. SSM, özellikle milli katılım kararı aldığı fuarlarda neredeyse tüm yabancı heyetleri her Türk firmasının standına götürmeye gayret ediyor. Biz fuarlarda YSS olarak hemen hemen her yabancı heyetin ziyaret ettiği bir firma olduysak SSM’nin buna katkısı büyüktür. Diğer yandan, projeyi geliştirme sürecinde SSM Ar-Ge Dairesi Başkanlığı bizi sürekli teşvik etti ve destekledi. Ancak, savunma sanayisi çok gelişmiş dünya ülkelerine baktığımız zaman, o ülkelerin savunma şirketlerinin, silahlı kuvvetleri ve ilgili kurumları tarafından maddi olarak da desteklendiğini görüyoruz. Bu ülkelerin savunma şirketleri, bu destekler sayesinde ülke ekonomilerine katma değer kazandırıyorlar. Türk Savunma Sanayisi de bu bakımdan oldukça büyük bir potansiyele sahip, içeride desteklenerek ve dolayısıyla ihracata yönelerek büyüyecektir.

Ümit BAYRAKTAR : YSS’nin bu proje kapsamında yurt içi ve yurt dışı iş birliklerine bakışı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Örneğin ASELSAN’ın da bu alanda çalışmaları var. ASELSAN tarafı ülkemizin değerlerinin korunması gerektiği ve yerli firmalar arasında bir yarışa gerek olmadığını söylüyor. Sizin değerlendirmeniz nedir?

Hayri ESEN : Özellikle Karaçi’de yapılan IDEAS 2008 ve İstanbul’da yapılan IDEF 2009 fuarında birçok yabancı firmadan ve bazı ülkelerin resmi Ar-Ge kurumlarından silah platformumuzla ilgili iş birliği teklifleri aldık. Ancak acelemiz yok . Proje süreçleri bakımından zamanı geldiğinde bu kurum ve firmalarla iş birliği içinde olabiliriz. Diğer yandan Teknokent ve OSTİM firmaları ile projenin başından beri zaten iş birliği içindeyiz. Mevcut şartlar altında ülke çıkarları için sektörde bir çalışma bütünlüğünün sağlanması ve uyum içinde hareket edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ürünlerimizin, özellikle ana yurt güvenliği kapsamında bir bütünün belirli bir parçası olacağı büyük projelerde yer alması bize gurur verir. Bu bağlamda, YSS’nin ana yüklenici sıfatıyla doğrudan ihtiyaç makamı ile çalışmaya veya savunma sektöründeki diğer büyük firmalarla iş birliği yapmaya hazır olduğunu söyleyebilirim. Bu tür iş birliklerinin savunma sanayimize ve dolayısıyla ülkenin savunma gücüne önemli katkılarda bulunacağını düşünüyorum.

Yeni silah platformuna uzaktan komuta edilebilmesini olanaklı kılan diğer ana unsur olan OKB ise her eğitim seviyesinden operatörün kullanabileceği olasılığı dikkate alınarak son derece kolay kullanılabilir ve operatörü en az yoracak şekilde tasarlanmış. Bir komuta çubuğu(grip) ve çok az sayıda tuştan ibaret olan ergonomik operatör konsolunun sağlamlaştırılmış(ruggedized) mönitöründeki arayüz de oldukça yetkin olmasına karşın son derece basit ve kolay anlaşılır olmasıyla dikkat çekiyor.

Gerekli görülmesi durumunda, üzerinde korumalı tetik tertibatı da bulunan komuta çubuğu kullanılarak operatör tarafından elle de komuta edilen sistem, tüm fonksiyonları otomatik olarak yapabiliyor. Komuta çubuğu üzerindeki butonlar, platformu yatay ve dikey yönde hareket ettiren hassas yönlendirme, görüntü yakınlaştırma ve uzaklaştırma, atış için tetik düşürme gibi fonksiyonları barındırıyor.

Operatöre Yazılım Desteği

DSC04622

Gözetlenen istikamette bir hareketin tespit edilmesinin ardından muhtemel hedef uzaklaşsa dahi, sistemin gözetleme yazılımı sayesinde, hareket algılandığı sürece yapılan kayıt bir küçük resim (thumbnail) halinde ekranın sağına atılıyor. Operatör, bu sayede tespit edilen son 10 hareketi yeniden izleme şansını buluyor. Termal kamera ve elektro-optik kamera görüntülerinin bir araya getirilmesine olanak tanıyan görüntü birleştirme (vision fusion) yeteneği ve sisli ya da yağışlı havalarda daha net görüntü almayı sağlayacak yazılım filtreleri de oldukça etkileyici. Sistem lazer mesafe bulucu sayesinde hedefin menzilini ölçebildiği gibi, koordinat bilgilerini ve hedefin milyem cinsinden istikametini belirleyerek operatöre gösterebiliyor.

Araziyi önceden öğretilmiş rotalarda gözetleyen sistemin yazılımı, operatörün istediği bölgeleri yakın planda büyüterek izlemesini de olanaklı hale getiriyor.

Görüntü işleme yazılımı sayesinde arazideki en küçük hareketi dahi algılayabilen sistem, tespit edilen hareketin hedef olarak tanımlanması durumunda ise gözetlemeden “hedef takip” moduna geçiyor. Hareket algıladığında anında alarm vererek birliğini uyaran sistem, gözetlediği alandaki rüzgar veya kar/yağmur yağışı nedeniyle oluşan hareketlenmeleri ise birkaç saniye içinde öğrenebiliyor ve filitreliyor. Böylece yanlış alarm verilmesinin de önüne geçiliyor.

flut3

Sistemde tüm komut ve veri aktarımı kablolu olarak yapılabildiği gibi, kablosuz kullanım seçeneği de var. Sistemi daha yakından tanıdığımızda, fuarlarda ve diğer etkinliklerde görüştüğümüz YSS yetkililerinin, bu yeteneklerle donanmış sistemi, uzaktan komutalı bir silah platformundan çok “robotsu nöbetçi” olarak nitelediklerinde yaptıkları tanımlamanın abartı olmadığını anlıyoruz. Sistem hedef takip modunda iken hedef nereye giderse gitsin namlularıyla birlikte, operatör tetiğe basmadığı takdirde ateş etmiyor. Sistem yazılımında yapılacak ufak bir değişiklikle hedefi otomatik oalrak ateş altına alma yeteneğini sisteme kazandırmak teknik açıdan mümkün ve çok kolay olsa da konunun hassasiyetinden ötürü bu yetenek sisteme kazandırılmamış. Atış dışında tamamen otomatik çalışabilen sistem, elle komuta edilirken de hareket tespit özelliklerine sahip.

Tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve üretilen sistem halen test aşamsında olsa da NATO standarlarını sağlaması için gerekli olan testlerin en kısa zamanda bitirileceği şirket yetkililerince ifade ediliyor. Testlerin tamamlanmasından sonra da TSK’ya bir sunum ve gösterim yapılması bekleniyor. Türkiye’nin silah platformu tasarımcısı ve üreticisi olma hedefi doğrultusunda geleceğe hazırlanan YSS’nin 2010 yılında yapılacak savunma fuarlarında boy gösterecek yeni uzaktan komutalı silah platformu, önce ki versiyonundan daha fazla ilgi çekecek gibi görünüyor.

MSI Aylık Savunma Teklonojileri Dergisi, Aralık 2009 sayı:050

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.